“Carmen Sylva” in FIRST Tech Challenge Romania 2016/2017

Imagini pentru ftc“FIRST este mai mult decat roboti. Robotii sunt doar vehiculul prin care elevii deprind abilitati importante pentru viata lor. Copiii vin catre robotica din curiozitate, fara sa stie la ce sa se astepte. Cand pleaca, dupa un an in care au studiat robootica, pleaca cu o viziune, cu incredere si cu convingerea ca pot sa isi creeze propriul viitor”.

Dean Kamen, Founder, FIRST President, DEKA Research & Development Corporation

Echipa “Carmen Sylva Onyx Tech” va reprezenta liceul nostru in competitia FIRST Tech Challange Romania 2016/2017. In data de 28 noiembrie 2016 la sediul BRD din
siglacs-ftc1 Bulevarul Mamaia 250, echipa noastra a luat in primire kiturile robotice si accesoriile donate de catre Asociatia “Natie prin Educatie”. Valoarea kiturilor este de 14070 RON. La aceste kituri se vor adauga o imprimanta 3D si alte accesorii. Din judetul Constanta participa la cometitie 2 echipe: echipa Colegiului National “Mircea cel Batran” si echipa Liceului Teoretic “Carmen Sylva”.

FIRST Tech Challange Romania 2016/2017 este un concurs national de robotica cu premii, pe o tema de joc stabilita de asociatia non-profit din SUA – FIRST ((For Inspiration and Recognition of Science and Technology). S.C. BV McCann Erikson S.R.L si Asociatia “Natie prin Educatie” sprijina cometitia de robotica nationala, asigurand materialele necesare construirii robotilor si instruirea echipelor participante.  FIRST Tech Challenge Romania isi propune sa promoveze științele și tehnologia, munca în echipă si design-ul inteligent. Echipele care intra in competitie proiecteaza construiesc si programeaza roboti pentru o misiune prestabilita.

Calendarul proiectului este urmatorul:

  • septembrie 2016: Organizarea primei conferinte de presa cu scopul promovării competiței și a prezentării prezentului parteneriat in cadrul careia vor fi oferite informatii legate de lansarea programului pilot in FIRST Tech Challenge.
  • octombrie 2016: organizarea unei intalniri publice și grup de lucru privind competitia de robotica ce sustine promovarea platformei STEM (Science Technology Engineering Mathematics).
  • noiembrie 2016: predarea kiturilor robotice
  • martie 2017: Concurs Național de Robotică cu premii. In cadrul competitiei scolile inscrise vor prezenta robotul pe care l-au creat si vor disputa mai multe probe supuse jurizarii.
  • aprilie 2017: Susținerea echipei câștigătoare a FIRST Tech Challenge Romania la Campionatul Mondial de Robotică din St. Louis, SUA din  aprilie 2017 de către partenerul BV McCann Erickson SRL și Asociația Nație prin Educație.

Proiectul se deruleaza in cadrul unui parteneriat intre Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice (MENCS) si S.C. BV McCann Erikson S.R.L.

dsc_0073Echipa “Carmen Sylva Onyx Tech” este formata din elevii: Paraschiv Paul, Mîndra Alexandru, Ioana Barbuliceanu, Săvucă Cristiana, Andreea Ghena, Stăncescu Ionuț, Gorun Andrei, Hulub Eugen, Pușcuță Răzvan, Badea Armeanu Razvan Ilie, Neagu Vlad Ioan, Iurciuc George si Fratila Senol. Echipa este coordonata de profesorii: Mihaela Potera si Florin Serbu. Mentorii echipei sunt:  Echim Claudiu, Cotae Costel, Parlea Mihai si Iulian-Mihail Lazar.

Puteti sa urmariti progresele echipei noastre pe pagina facebook a proiectului.

Pentru mai multe detalii legate de competitia din 2016/2017 puteti sa urmariti filmul de mai jos:

Print Friendly, PDF & Email
1.051